„Dom – poczucie bezpieczeństwa czy strachu?” – zjawisko przemocy domowej
„Dom – poczucie bezpieczeństwa czy strachu?” – zjawisko przemocy domowej
Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, system wartości, poglądy, styl życia. Rodzice czy opiekunowie są wzorem dla dzieci. Ważną rolę w prawidłowo funkcjonującej rodzinie odgrywają wzajemne relacje pomiędzy rodzicami oparte na miłości i zrozumieniu. W przypadku dezorganizacji rodzina nie jest w stanie realizować podstawowych zadań, role wewnątrzrodzinne ulegają zaburzeniu, łamane są reguły, a zachowania poszczególnych członków rodziny stają się coraz bardziej niezgodne z normami prawnymi i moralnymi oraz z oczekiwaniami społecznymi.
Przemoc jest wszędzie, dotyka wszystkich sfer naszego życia. Przemoc domowa może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie, bez wątpienia należy zaklasyfikować ją do kategorii zachowań negatywnych o dużej szkodliwości społecznej. Mimo, że w relacjach międzyludzkich istniała ona zawsze, o przemocy w rodzinie mówiono niewiele, jakby nie postrzegając jej jako poważnego zaburzenia w funkcjonowaniu rodzinie.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie definiuje przemoc jako:
„ jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także wywołujące cierpienia
i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
Wyróżniamy kilka rodzajów przemocy, które mają swoje charakterystyczne wyznaczniki, ale tez wiele elementów wspólnych. Każda forma przemocy powoduje ból, cierpienie, zawsze narusza prawa i dobra osobiste ofiary i jest intencjonalna.
RODZAJE PRZEMOCY:
- FIZYCZNA – naruszanie nietykalności fizycznej;
- PSYCHICZNA – naruszanie godności osobistej;
- SEKSUALNA – naruszanie intymności;
- EKONOMICZNA – ograniczenie swobody finansowej;
- ZANIEDBANIE – naruszenie obowiązku opieki nad osobą, uniemożliwienie dostępu do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, nieudzielanie pomocy;
- STALKING (NĘKANIE) – uporczywe, powtarzające się prześladowanie powodujące poczucie zagrożenia i/lub istotne naruszenie prywatności drugiej osoby.
Ofiarami przemocy w rodzinie są przeważnie kobiety i dzieci, nieco rzadziej dotyka ona mężczyzn. Inną kategoria osób są niepełnosprawni i ludzie starzy. Osoby doznające przemocy przez lata poniżane i wykorzystywane, potrzebują dużo czasu aby przeciwstawić się sprawcy, same nie są w stanie sobie poradzić, wymagają więc pomocy innych osób
i instytucji.
Przemoc w rodzinie charakteryzuje się następującymi cechami:
- Przemoc jest intencjonalna – jest zamierzona, ma na celu kontrolowani
i podporządkowanie ofiary. - Siły są nierównomierne – jedna ze stron ma przewagę nad drugą (fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną. Źródłem dysproporcji sił zazwyczaj są wiek, płeć, stan zdrowia, różne zależności.
- Przemoc narusza prawa i dobra osobiste.
- Przemoc powoduje cierpienie i ból. Naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody.
PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM !
Stosowanie przemocy wobec innych (a zwłaszcza wobec rodziny) jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlegającym karze pozbawienia wolności (art. 207 k.k).
Występowanie zjawiska przemocy na przestrzeni ostatnich lat stało się tematem, o którym częściej się mówi. Jednak jest to nadal temat wstydliwy dla rodziny często zatajanym.
Celem projektu socjalnego „Dom – poczucie bezpieczeństwa czy strachu?” było podniesienie świadomości wśród dorosłych mieszkańców(potencjalnych rodziców) gminy Czersk na temat zjawiska przemocy w rodzinie w tym „dziecka krzywdzonego”.
Specjaliści podczas warsztatów (aspirant, psycholog, prawnik), przybliżyli nam tematykę zjawiska przemocy domowej.
Przemoc domowa potrafi zniszczyć beztroski czas jakim powinno być dzieciństwo, a brak poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji w domu rodzinnym często jest przenoszony na późniejsze dorosłe życie dzieci!